Karczowanie działek

karczowanie działek

Jeżeli kupiłeś właśnie zalesioną działkę lub masz taki zamiar pewnie zastanawiałeś się jak najszybciej oczyścić ją ze zbędnych zadrzewień lub zakrzaczeń. Przygotowanie terenu działki pod budowę domu jest bardzo czasochłonne. Wymaga nie tylko pracowitości ale też dobrego pomysłu jak się za tą pracę zabrać.

Naturą każdego z nas jest powiedzenie „zrobić i się nie narobić”. I w myśl tego zwrotu pokaże Ci najbardziej rozsądne rozwiązanie.

Spis treści

Karczowanie działki – czym jest ?

Karczowanie działki to proces usuwania z wyznaczonego terenu wszelkich roślinności, korzeni i pni drzew. Przygotowuje się w ten sposób działki budowlane pod budowę lub działki rekreacyjne przed sezonem.

Tereny karczowane są z kilku powodów:

  • Drzewa zagrażają bezpieczeństwu ( wycinka drzew starych lub chorych)

  • Drzewa przestały owocować

  • Przekształcenie lasu w pole uprawne

  • Drzewa przeszkadzają w inwestycjach budowlanych

Oczyszczanie terenu powinniśmy podzielić na kilka etapów:

  1. Koszenie trawy

  2. Karczowanie krzaków

  3. Karczowanie drzew i usuwanie pniaków

Wykarczowane działki budowlane zyskują na wyglądzie oraz wartości. Kupujący zdecydowanie chętniej wybierają działki, które są zadbane, oczyszczone, bez zbędnych drzew i zarośli.

wycinka drzew
koszenie trawy

Ile kosztuje karczowanie i sprzatanie działki?

Cena za karczowanie działki zależy od wielkości terenu oraz rodzaju wykonanych prac. Średnie stawki wahają się od 0,3 zł do 3 zł za metr kwadratowy (m²). Na koszt wpływają następujące czynniki:

  1. Wielkość działki: Im większa powierzchnia, tym niższa cena za m².
  2. Rodzaj roślinności: Usuwanie gęstych zarośli i dużych drzew jest droższe niż wycinanie trawy i niskich krzewów.
  3. Trudność terenu: Nierówny teren, obecność kamieni czy trudny dostęp mogą zwiększyć koszty.

Sprzątanie działek kosztuje 0,50 zł – 10 zł/m2. Jest to duża rozpiętość cenowa, ponieważ zależy od ilości wybranych usług. W sprzątanie wliczamy między innymi wywóz odpadów i śmieci, plewienie, koszenie, wycinkę drzew, frezowanie pni, a także nawet wykonanie nowych nasadzeń. 

Kiedy karczować działkę?

Najczęściej spotykane jest karczowanie działki pod budowę. Działkę należy karczować przed pracami budowlanymi. Usunięcie zbędnych drzew i krzewów znacznie ułatwi proces rozpoczęcia budowy i pozwoli uniknąć dodatkowych problemów w czasie jej trwania.

Samodzielne karczowanie terenu

Aby rozpocząć samodzielne prace musimy zaopatrzyć się w niezbędny do tego sprzęt. Nie obejdzie się bez butów z grubą podeszwą oraz wzmocniony czubami. Następnie zadbaj o odzież z grubego materiału, która ochroni Cię przed różnymi odłamkami latającymi w trakcie koszenia lub cięcia piłą spalinową. Kolejną ważną rzeczą są rękawice i kask z przyłbicą. Ochronią twoje dłonie przed skaleczeniami oraz twarz i oczy przed kamieniami, kawałkami ścinanych drzew i gałęzi.

Po zakupach w sklepie BHP musimy zakupić potrzebne narzędzia. Karczowanie działki będzie niemożliwe bez piły spalinowej, kosy spalinowej, porządnej siekiery oraz sekatora.

Przydałoby się jeszcze coś do zbierania i transportu odpadów. W tym pomogą Ci taczki, grabie, łopata i widły.

Jak sami widzicie lista zakupów jest niemała. Koszty trzeba ponieść a jeszcze nawet nie zaczęliśmy pracować.

sprzęt do karczowania
sprzęt do karczowania
sprzęt do karczowania

Podsumowanie

Przynajmniej raz w życiu każdy z nas miał do czynienia z taką pracą. Wszyscy dobrze wiemy, że usunięcie drzew z działki to nie jest prosta sprawa, która załatwia się w kwadrans.

Musimy zakupić potrzebne narzędzia, uzbroić się w cierpliwość oraz przede wszystkim przeznaczyć na to długie godziny pracy. Często nie tylko naszej ale też kilku członków rodziny lub przyjaciół. Wycinka drzew metodą tradycyjną jest zdecydowanie dłuższym procesem niż wycinka z użyciem nowoczesnego sprzętu. 

Koszt usługi mulczowania waha się od 5-9 tysięcy złotych za hektar. W zależności oczywiście w której części Polski mieszkamy. W przypadku ceny kluczowa będzie wielkość działki oraz łatwość poruszania się po działce( droższe będą na pewno tereny na których ciężko manewrować, mają liczne doły lub strome zbocza na które trzeba uważać).

Usługa mulczowania na działce budowlanej o powierzchni 10-15 arów na pewno będzie dużo tańsza. No chyba, że ktoś posiada hektarową działkę budowlaną. Wszyscy chcielibyśmy mieć taki problem 🙂

oczyszczanie działki

Moim zdaniem samodzielne karczowanie działki kompletnie mija się z celem. Oczywiście zaoszczędzimy jakąś kwotę pieniędzy, ponieważ zakupiony sprzęt nie jest jednorazowy i zostanie z nami na przyszłe wyzwania. Ale biorąc pod uwagę czas jaki będziemy musieli poświęcić na tą pracę okaże się, że nasze oszczędności są tylko pozorne.

Proszę policzyć ile godzin Waszej pracy będzie kosztowało Was oczyszczanie działki. Następnie obliczcie ile zarobilibyście poświęcając ten czas na Waszą codzienną pracę. To wszystko wystarczy aby uświadomić sobie, że warto zaufać profesjonalistom.

Szkoda Waszego czasu, zdrowia ( praca jest niebezpieczna, szczególnie dla osób z niewielkim doświadczeniem), a także jak sami widzicie pieniędzy.

Scroll to Top